Autobusy pełnią bardzo ważną funkcję w komunikacji miejskiej. Dzięki nim ruch po aglomeracji jest szybki i płynny, a one same w znaczący sposób odciążają ruch tramwajowy. Dzięki nim możliwe są przejazdy międzynarodowe oraz międzymiastowe. Niestety, jak wszystkie pojazdy, także i one ulegają awariom. W które zatem części warto się zaopatrzyć?
To, w jakie części zamienne będziemy musieli się zaopatrzyć, zależeć będzie od rodzaju awarii.
Warto zatem mieć na podorędziu szyby oraz lusterka. Te elementy bowiem łatwo ulegają zniszczeniu nie tylko na skutek wypadku, lecz także przypadkowego, mechanicznego uszkodzenia. Warto także mieć pod ręką zamienne:
O wymienionych wyżej częściach powinniśmy pomyśleć zwłaszcza wtedy, kiedy z jednego pojazdu korzysta kilku kierowców. Każdy kierowca bowiem ma inny styl jazdy i w różnym stopniu zużywa poszczególne elementy autobusowe.
Kolejne, często wymieniane elementy to filtry oleju, powietrza oraz paliwa. Pamiętajmy, że regularna wymiana części przesądza nie tylko o prawidłowej eksploatacji pojazdu i jego małej awaryjności, ale przede wszystkim o odpowiednim poziomie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.
Stojąc przed koniecznością wyboru części zmiennej do autobusu stajemy jednocześnie przed wyborem; kupić części nowe, czy używane.
Nowe będą droższe, ale też dłużej będą nam służyły. Używane czy zregenerowane zamienniki kuszą niską ceną. Wybór konkretnej zależy w dużej mierze od stopnia eksploatacji pojazdu. Jeśli autobus jest niemalże nieustannie w ruchu, warto zainwestować w nowe części, jeśli używany jest rzadziej lub okazjonalnie, wówczas możemy ograniczyć się do części zamiennych.
Autobusy często także są przedmiotem naprawy powypadkowej, a także serwisów blacharskich, lakierniczych oraz klimatyzacyjnych. Wykonuje się je nie tylko w związku z uszkodzeniami mechanicznymi lecz także tymi, powstałymi na skutek opadów oraz soli, sypanej zimą na drogi.