Oferujemy Państwu sprzedaż autobusów marki Setra w trzech segmentach: TopClass, ComfortClass oraz MultiClass.
Setra to najnowocześniejsza technologia, bezkonkurencyjny standard komfortu i designu, połączone zawsze w indywidualnie dobrany pakiet.
Nasi fachowcy to najlepsi serwisanci w branży. Dzięki licznym szkoleniom oraz ciągłej praktyce nasza kadra znajdzie rozwiązanie dla wszelkich problemów technicznych związanych z naprawą i obsługą autokarów marki Setra i MercedesBenz.
Bus-Service to synonim doskonałej obsługi w najlepszym wydaniu. Jesteśmy autoryzowanym serwisem OmniPlus dla autobusów Setra i MercedesBenz.
Proponujemy Państwu sprzedaż części zamiennych dla serwisowanych przez nas autobusów oraz ekspresową wysyłkę zakupionych produktów.
Bus-Service, to także jedyny przedstawiciel w Polsce produktów firmy Linnig - Kendrion dla pojazdów użytkowych.

Czy naprawa powypadkowa autokaru jest opłacalna?

Do wypadku może dojść nawet jeśli będziemy mieć „oczy dookoła głowy”, sztywno trzymać się przepisów ruchu drogowego i przewidywać zachowania innych kierowców – w końcu nie możemy, niestety, decydować za innych uczestników ruchu drogowego. Co zrobić, gdy już dojdzie do zderzenia? Czy autobus musi iść na złom?

Wystarczy chwila nieuwagi aby na dobre uziemić autobus, choć wydawać by się mogło, że pojazd wyjdzie obronną ręką w starciu z transporterem opancerzonym. Nic bardziej mylnego! Duża masa i rozmiary autobusu nie zapewniają znakomitej wytrzymałości. Newralgiczne elementy autobusu są narażone na poważne uszkodzenia nawet w przypadku stłuczki przy niewielkiej prędkości. Silniki współczesnych autobusów zwykle zamontowane są z tyłu pojazdu, a ich ochronę stanowi wyłącznie zderzak i metalowa pokrywa. Uderzenie wysokim samochodem, na przykład terenowym, może skończyć się poważnymi uszkodzeniami osprzętu silnika. Sytuacja nie wygląda lepiej z przodu pojazdu – światła zwykle montowane są nisko, więc w przypadku uderzenia zamieniają się w drobny mak, a szyba pod wpływem naprężeń pęka. Na szczęście naprawa powypadkowa autobusu zwykle jest możliwa, a po jej przeprowadzeniu pojazd odzyska fabryczne parametry.

Bo liczą się detale

Wytrzymałość konstrukcji autobusu w głównej mierze zależy od tego, jak bardzo do swojego zadania przyłoży się serwis. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc nie można zlecić naprawy niezaufanemu warsztatowi. Wystarczy szybki „rzut oka” na wyposażenie serwisu i już będziemy wiedzieć, czy naprawy blacharskie autobusu zostaną przeprowadzone zgodnie ze sztuką i zaleceniami producenta. Doświadczony pracownik zakładu blacharskiego bez większych problemów odtworzy oryginalne, bądź zamontuje nowe elementy poszycia. Kratownica również może zostać poddana naprawie, tylko należy przywiązać ogromną uwagę do jakości wstawianych elementów, jakości spawów i nałożenia odpowiedniej warstwy antykorozyjnej. Wykwalifikowany lakiernik bez problemów poradzi sobie z odtworzeniem nawet najbardziej oryginalnych wzorów, więc po uderzeniu nie będzie śladu.

Części zamienne? Tylko od zaufanych dostawców!

Nie mniej istotne jest to, czego nie widać, czyli podzespoły silnika, zawieszenie czy hamulce. Wykorzystując wysokiej jakości zamienniki bez problemów można przywrócić sprawność każdego układu. Większość części zamiennych do autobusów popularnych marek dostępnych jest „od ręki”, a brakujące elementy zwykle dostarczane są w ciągu doby. Skompletowanie wszystkich części, przeprowadzenie napraw mechanicznych i blacharskich, zależnie od rozległości uszkodzeń, trwać będzie od kilku dni do kilku tygodni. Warto zaopatrzyć się w cierpliwość, ponieważ solidnie naprawiony autobus bez trudu pokona kolejne setki tysięcy kilometrów.