Użytkowanie pojazdów wymaga utrzymywania ich w dobrym stanie technicznym zarówno przez wzgląd na konieczność zachowania niezbędnego poziomu bezpieczeństwa jazdy, jak i minimalizację kosztów pojawiających się nieoczekiwanie usterek. Jednym z warunków dbania o sprzęt będzie dostęp do dobrych jakościowo materiałów eksploatacyjnych i niezbędnych przy serwisie oraz naprawach komponentów. Można je znaleźć w firmach sprzedających oryginalne części do autokarów. Warto jednak pamiętać, że równie ważne okaże się zwrócenie uwagi na ogumienie oraz dopasowywanie go do panujących na drodze warunków. Przekonajmy się, dlaczego jest to istotne i sprawdźmy, kiedy powinno się wymieniać opony.
Opony zapewniają przyczepność pojazdu do nawierzchni, umożliwiając efektywne przyspieszanie i hamowanie oraz utrzymując go na wybranym przez kierowcę torze jazdy podczas pokonywania zakrętów. Powstają one ze specjalnie dobranej mieszanki gumowej, która z jednej strony wykazuje wysoką odporność na ścieranie, z drugiej jest niezwykle elastyczna. Ponieważ warunki atmosferyczne, a zwłaszcza temperatura wpływają w szerokim zakresie na charakterystykę użytkową opon, dla uzyskania optymalnych efektów stosuje się nieco sztywniejszą gumę w oponach letnich i bardziej miękką w oponach zimowych. W obu przypadkach inna jest też rzeźba bieżnika – w zimowkach klocki są większe, tak jak przerwy między nimi, by dobrze mogły radzić sobie z zalegającym śniegiem. W oponach letnich kształt nacięć na czole opony jest opracowany tak, by dobrze odprowadzały znajdującą się na nawierzchni wodę.
Opony należy zmieniać wówczas, gdy panujące warunki sprawiają, że dotychczas zamontowane ogumienie przestaje dobrze spełniać swoją funkcję. Opony zimowe zakłada się, gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej 5°C, a letnie, jeżeli jest ona wyższa.