Oferujemy Państwu sprzedaż autobusów marki Setra w trzech segmentach: TopClass, ComfortClass oraz MultiClass.
Setra to najnowocześniejsza technologia, bezkonkurencyjny standard komfortu i designu, połączone zawsze w indywidualnie dobrany pakiet.
Nasi fachowcy to najlepsi serwisanci w branży. Dzięki licznym szkoleniom oraz ciągłej praktyce nasza kadra znajdzie rozwiązanie dla wszelkich problemów technicznych związanych z naprawą i obsługą autokarów marki Setra i MercedesBenz.
Bus-Service to synonim doskonałej obsługi w najlepszym wydaniu. Jesteśmy autoryzowanym serwisem OmniPlus dla autobusów Setra i MercedesBenz.
Proponujemy Państwu sprzedaż części zamiennych dla serwisowanych przez nas autobusów oraz ekspresową wysyłkę zakupionych produktów.
Bus-Service, to także jedyny przedstawiciel w Polsce produktów firmy Linnig - Kendrion dla pojazdów użytkowych.

Jak często należy wykonywać przegląd klimatyzacji w autobusie?

klimatyzacja w aucie

Właściwa temperatura we wnętrzu pojazdu ma znaczenie nie tylko dla komfortu pasażerów i kierowcy, ale także dla ich bezpieczeństwa. Zbyt mocno nagrzany w środku pojazd może być przyczyną zasłabnięć, a dłuższe podróże stają się trudne do wytrzymania, szczególnie jeśli autem podróżuje duża liczba pasażerów. Dlatego tak wielkie znaczenie w autobusach ma sprawna klimatyzacja, której zadaniem jest również osuszanie powietrza. Dzięki temu zachowana jest właściwa wilgotność powietrza, a wilgoć nie osiada na szybach. Zaniedbana klimatyzacja może powodować problemy z utrzymaniem właściwej temperatury, a także być siedliskiem groźnych drobnoustrojów. 

Klimatyzacja jest systemem, który stosunkowo rzadko ulega awarii. Dlatego pewnie niektóre osoby uważają, że nie wymaga ona serwisowania. W rzeczywistości klimatyzacja jest układem, który wymaga regularnych przeglądów, nawet jeśli nie objawia żadnych usterek. Sygnałem, że dzieje się coś złego, może być na przykład nieprzyjemny zapach lub dziwne dźwięki. Zaniedbanie regularnych przeglądów klimatyzacji może prowadzić do awarii, które trudne będą do usunięcia oraz problemów zdrowotnych podróżujących. 

Czym charakteryzuje się klimatyzacja autobusowa? 

Klimatyzacja autobusowa jest zbudowana podobnie do tych, które stosuje się w samochodach osobowych. Jest jednak bardziej rozbudowana i podzielona na oddzielne układy regulujące temperaturę w kabinie kierowcy i w przedziale pasażerskim. Poza tym jest ona narażona bardziej na awarię i zużycie, choćby dlatego, że otwierające się często drzwi zaburzają jej pracę, mieszając powietrze z zewnątrz z obiegiem wewnętrznym. 

W większości pojazdów zaleca się serwisowanie klimatyzacji przynajmniej raz w roku, jednak trzeba brać pod uwagę, że autobusy są zwykle mocniej eksploatowane niż inne pojazdy. Zatem przeglądy klimatyzacji należy wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Regularne przeglądy są ważne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu. Serwis klimatyzacji autobusowej zadba o sprawdzenie m.in. ilości czynnika chłodniczego. Jego niski poziom może spowodować uszkodzenie sprężarki. Ważna jest także wymiana filtrów przeciwpyłowych oraz sprawdzenie poszczególnych części takich jak parownik, osuszacz i chłodnica. W trakcie serwisowania przeprowadza się także badanie szczelności układu oraz odgrzybianie kanałów wentylacyjnych. Dodatkowo czasem przeprowadza się również ozonowanie.