Oferujemy Państwu sprzedaż autobusów marki Setra w trzech segmentach: TopClass, ComfortClass oraz MultiClass.
Setra to najnowocześniejsza technologia, bezkonkurencyjny standard komfortu i designu, połączone zawsze w indywidualnie dobrany pakiet.
Nasi fachowcy to najlepsi serwisanci w branży. Dzięki licznym szkoleniom oraz ciągłej praktyce nasza kadra znajdzie rozwiązanie dla wszelkich problemów technicznych związanych z naprawą i obsługą autokarów marki Setra i MercedesBenz.
Bus-Service to synonim doskonałej obsługi w najlepszym wydaniu. Jesteśmy autoryzowanym serwisem OmniPlus dla autobusów Setra i MercedesBenz.
Proponujemy Państwu sprzedaż części zamiennych dla serwisowanych przez nas autobusów oraz ekspresową wysyłkę zakupionych produktów.
Bus-Service, to także jedyny przedstawiciel w Polsce produktów firmy Linnig - Kendrion dla pojazdów użytkowych.

Jak często należy wymieniać sprzęgło w autobusie?

Autobusy należą do grupy pojazdów, które narażone są na szybkie zużywanie się podzespołów. Ma to związek z ich intensywną eksploatacją. Autobusy dalekobieżne i te, które spotykamy na ulicach miast, mogą mieć problemy ze sprzęgłem. Bardzo często są one skutkiem m.in. stylu jazdy kierowcy. Wyjaśniamy, kiedy trzeba wymienić sprzęgło w autobusie i co świadczy o jego usterce lub zużyciu.

 

Co to jest sprzęgło?

Sprzęgło to jedna z ważniejszych części każdego samochodu. Niezależnie od rodzaju, umożliwia ono przeniesienie momentu obrotowego z wału korbowego na skrzynię biegów. Odbywa się to za pośrednictwem wału sprzęgłowego. Dzięki prawidłowej pracy sprzęgła możliwa jest także redukcja drgań powodowanych przez pracujący układ napędowy. Sprawne sprzęgło pozwala na płynne ruszenie autobusem i zahamowanie przy pozostawieniu włączonego silnika oraz na bezproblemową zmianę biegów. W przypadku autobusów oraz samochodów ciężarowych sprzęgło musi podołać zadaniu przeniesienia znacznie większej mocy i momentu obrotowego niż ma to miejsce w mniejszych pojazdach, dlatego może szybciej ulegać zużyciu.

 

Kiedy wymienić sprzęgło w autobusie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, bo wiele zależy od stylu jazdy kierowcy i intensywności eksploatacji autobusu. Autokary kursujące na długich trasach, po wyboistych drogach oraz autobusy miejskie, które co kilka minut zatrzymują się na przystankach, mogą wymagać wymiany sprzęgła po przejechaniu 40 000 km. W przypadku autobusów, które nie pokonują długich tras i są prowadzone przez doświadczonych, uważnych kierowców z wymianą sprzęgła można niekiedy poczekać do momentu, gdy licznik wskaże 100 000 kilometrów. Jest to jednak kwestia indywidualna, która ma także związek m.in. z rocznikiem autobusu oraz jego marką. Oferujemy profesjonalny serwis autokarów, który obejmuje m.in. wymianę zużytych podzespołów. Gwarantujemy najwyższą jakość świadczonych usług oraz konkurencyjne ceny części zamiennych.

 

Co może wskazywać na zużycie sprzęgła?

Dość charakterystycznym „objawem” zużytego sprzęgła jest szarpanie podczas ruszania. O zużyciu sprzęgła świadczy także jego „ślizganie się”, z którym mamy do czynienia, gdy obroty silnia zwiększają się, jednak autobus nie nabiera prędkości. Co jeszcze wskazuje na zużycie sprzęgła? „Objawów” może być kilka, a zaliczamy do nich m.in.:

- nieprzyjemny zapach spalenizny,
- drgania pojazdu,
- dźwięki dochodzące ze skrzyni biegów,
- pojawiający się opór podczas korzystania ze sprzęgła.

Warto pamiętać, że bagatelizowanie oznak zużytego sprzęgła może doprowadzić do poważnych problemów m.in. konieczności wymiany skrzyni biegów i koła zamachowego.